« Çikolatalı Ekler | Anasayfa

Bardacık İncirli Tart

31 Ağustos 2017

İncirli Tart
İncirden nefret ederim. Hele ki kurusu! Fikri bile içimi bir tuhaf yapıyor. Küçüklüğümde kafayı takmıştım, incirin içinde kurtçuklar var gibi gelirdi, bu yüzden ağzıma koymazdım. 

Ama gelin görün ki incirden daha fotojenik bir meyve var mı bilmiyorum. Ne zaman bir tartın üzerine dizilmiş ya da bir çanağa ikiye ayrılıp yerleştirilmiş incirlerin fotoğraf görsem ağzımı ayırır bakarım, incir sevmememin ne büyük talihsizlik olduğunu düşünürek. 

Yazın Çeşme’de pazarlarda bardacık denen bir tür incir olur. Annem tuttururdu 'bardacık da bardacık', alır eve getirir, bir ihtimam bir reklam 'bardacık aldım yiyin de yiyin'. Her defasında sorar bana da ‘ben sevmem anne bilmiyor musun’ deyince de şaşırırdı sanki ilk duyarmış gibi. ‘’Bu incir değil, bardacık der’; bense nuh derim peygamber demem. 

Annem gitti gideli artık yazlıkta pazar alışverişlerini ben yapıyorum. Atıyorum pazar arabasını bagaja, kırk yılın pazar sarrafı gibi ne nerden alınır kaça alınır öğrendim. Bir kere buranın yerlisi köylüden alacaksın. Mahsüllerinin halden geldiği belli olan, her türlü ürünü, gani gani tezgahına dizmiş pazarcılardan uzak duracaksın. Her gün ayrı bir semtte bir pazar var. Alaçatı pazarı en sevmediğim; hem uzak hem kalabalık ve turistik. En sevdiğim bizim burada, salı günleri kurulan; yakın, minicik, derli toplu. 

Birkaç seferdir bardacıklar tezgahlardan göz kırpmaya başladılar, tabi ki oralı bile olmadım, annemi anmaktan başka. 

Ancak bu salı, bir köylünün tek tük mahsullerinin yanında iki kasaya muntazamca yerleştirilmiş, sıra sıra ve ceviz büyüklüğündeki şipşirin bardacıkların önünden geçmemle geri dönmem bir oldu. 

İncir sevmeyebilirdim, bu, artık kendimce mükemmelleştirdiğim pastacı kremalı tartı pişirip üzerine itinayla bu incirleri dizmeme, fotoğraflamama ve sonra evdeki diğer incir sevenleri sevindirmeme engel değildi. 

Minicik, narin incirleri dörde bölüp pastacı kremasının üzerine yerleştirirken içimdeki ses bu kadar albenili gözüken birşeyi sevmememin olanaksız olduğunu söyledi. Babam gelip geçip tezahürat etti. Beş çayında kestik yedik. Dişlerim arasında çıtıradayan, az tatlı, böyle nasıl desem, varla yok arası-ama iyi ki de var bir meyve. Bu tartın üzerine, bunu söyleyeceğimi hiç tahmin etmezdim, çilekten bile daha yakıştı. Ben de hemen koştum, müjdeyi burada vereyim dedim: seni çok sevdim bardacık

Bardacık İncirli Tart

Gerekli Mutfak Aletleri:

 • mikser
 • ortalama 26 cm. çapında altı çıkan tart kalıbı

Malzemeler:

 • 100 gr. tereyağ, oda sıcaklığında yumuşamış
 • 100 gr. pudra şekeri
 • 150 gr. un
 • 50 gr. toz badem (yoksa yerine 50 gr. un kullanabilirsiniz)
 • 1 yumurta
 • 1/2 tatlı kaşığı vanilya esansı
 • bir fiske tuz

Pastacı kreması için:

 • 375 ml. süt
 • 90 gr. toz şeker
 • 4 yumurta sarısı
 • 3 yemek kaşığı nişasta
 • 1 tatlı kaşığı vanilya esansı
 • 1/8 tatlı kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı bal veya reçel, dilerseniz üzerine gezdirmek için ekstra

Üzeri için:

 • 500 gr. bardacık incir, sapları kesilmiş, uzunlamasına 4'e bölünmüş

Yapılışı:

Tart tabanı:

 1. Fırınınızı 180 C'de ısıtın. 
 2. Tereyağını mikserle 1 dakika kadar krema kıvamına gelene kadar çırpın. Unu ekleyip elinizle tereyağına yedirin ve ufalanan bir karışım elde edin. Ortada bir delik oluşturun. Yumurta, pudra şekeri ve vanilya esansını ekleyin.
 3. Parmak uçlarınızla bütün malzemeleri karıştırarak pürüzsüz bir hamur elde edin. (Hamur cıvık ve elinize yapışan bir kıvamda olacaktır.) Elinizi hafif unlayarak hamuru yuvarlayın ve streç filme sarın. Buzdolabında 1 saat dinlendirin.
 4. Buzdolabında hafif sertleşmiş olan hamuru, unladığınız bir yüzeyde merdaneyle tart kalıbından daha büyük bir yuvarlak olacak şekilde açın. Büyük bir bıçak yardımıyla hamuru kaldırarak kalıbın üzerine yerleştirin ve tabanına bastırarak kalıbın şeklini verin. Kenarlarını düzeltin ve dışarda kalan kısımları kesin.
 5. Çatalla tart tabanına delikler açın. Tart tabanının üzerine yağlı kağıt serin ve üzerine ağırlık olarak bir su bardağı kadar pişmemiş nohut ya da fasülye koyun.
 6. Bu şekilde önceden ısıttığınız fırında 20 dakika, tartın kenarları hafif kızarana kadar pişirin. Üzerindeki yağlı kağıdı ve ağırlıkları alın. 10 dakika daha, tabanın yüzeyi hafif renk değiştirene kadar pişirin. Oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Tart tabanlarını ve krem patisier'i önceden pişirip dolapta bekletebilir, servisten önce incirleri dizebilirsiniz.

Pastacı kreması:

 1. Bir sos tenceresinde sütü kenarları kabarcıklanana kadar ısıtın.
 2. Yumurta sarılarını ve toz şekeri 2-3 dakika açık renk krema haline gelene kadar çırpın. Nişastayı ekleyin, karıştırın.
 3. Bir yandan sıcak sütü ip gibi dökerken bir yandan karıştırmaya devam edin. 
 4. Bütün sütü eklediğinizide kremayı çift tabanlı sos tenceresine aktarın. Orta-yüksek ateşte sürekli karıştırarak kremayı pişirin. İlk kabarcığı gördüğünüzde ateşten alın. 
 5. Vanilya esansını ekleyip karıştırın. Yüzeyinin kabuk bağlamaması için üzerini streç filmle kaplayıp kullanana kadar oda sıcaklığında soğumaya bırakın. 

Biraraya getirmek için:

 1. Pasta tabanını bal veya reçelle fırçalayın. Üzerine kremayı yayın. İncirleri, dışarıdan başlayarak, sap kısımları kremaya girecek şekilde daire oluşturarak yerleştirin. 1-2 saat buzdolabında soğumaya bırakın. Servis ederken dilerseniz üzerine bal gezdirin.