« Çikolatalı Tart | Anasayfa | Çikolatalı Ekler »

Peynir, Kuru Domates Ve Dereotlu Muffin

18 Ekim 2016

Peynirli Muffin

Kahve içmediğim sabahlar baş ağrısı çekiyorum. Baş ağrısı başladıktan sonra kahvemi içsem de fayda etmiyor, bütün gün çekiyorum o ağrıyı. Bunu net olarak geçen sene üç gün süren bir detoks uyguladığımda fark ettim.

Bu detoksu babama birkaç sene önce gittiği diyetisyeni vermişti. Bayağı dolu dolu yemek yiyerek vücuttaki fazladan sudan kurtulmayı amaçlıyor ve üç günün sonunda gerçekten de 2-3 kilo veriyorsunuz. (Ama sonradan gördüm ki, aynı hızla da geri alınıyormuş. ) Bu iddiasından dolayı bu detoksu vermediğim insan kalmamıştır. Babam doktorun yazdığı el yazısı listeyi temize çekmiş, 4. günün menüsüne de 'Korhan Baba'dan rakı balık' yazmıştı. Kağıt hala elden ele o şekilde gider. Neyse konumuz bu değil.

Detoksta amaç vücuttaki fazla suyu atmaktı ve kahve ve çay içmemeniz gerektiği belirtilmiyordu. Fakat ben adı üstünde detoks olduğu için kendimi üç gün kafeinden de uzak tutmaya karar verdim.

Ve kahve içmediğim o üç gün ben ben değildim; başımda sürekli muazzam bir baskı, gözlerimi açamaz haldeydim. Günümün en güzel, en anlamlı, en haz veren, o ilk yudum kahveyi aldığım anın beklentisi olmayınca, yataktan kalkma motivasyonumu kaybettim. 

Bu vesileyle kahvenin vücudumu nasıl ele geçirdiğini, dengesini nasıl bozduğunu fark ettim.

Ve kahveyi çıkardım hayatımdan. 

Muffins

Tabi ki öyle olmadı, deli miyim ben; dördüncü gün içmekle kalmayıp kahveyle yıkadım kendimi. 

Muffins

Kahve, günlük rutinimin en güzel parçası. Sabahları Paşa ve Puntik'le yürüdükten sonra mahallemizin kahvecisi İlker'e uğrarız. Herkese havlayıp içeri kimseyi sokmaz, sokaktan kimseyi geçirmeyiz. Ben bir yandan İlker'in kendi elleriyle hergün iki tane, evet sadece iki tane yaptığı muffin'lerden bir tanesini yerim. Çünkü aç karnına kahve içmek çok iyi birşey olmamakla beraber bu muffinler kahvenin yanında yememek için fazla lezzetli.

İlker bu muffinleri yayvan tart kalıbında kek görünümde pişiriyor ve servis ederken üzerlerine labne sürüyor. Her ne kadar ben bu tarifi muffin kalıbında uygulaması gerektiğini, tart kalıbında servis edilen kekin kafa karıştırıcı olduğunu söylesem de beni dinlemiyor. Köpeklerin havlamasından ne söylediğimi duymuyor ya da bir an önce kalkıp gidelim diye duymazdan geliyor da olabilir. 

Her yediğimde güzellemeler düzdüğüm için tarifini verdi sonunda bana. 'Bloguma da koyabilir miyim' diye sordum, 'he' dedi. Beni dinlediğinden pek emin değilim. Ama muffin'leri çok iyi, orası kesin. 

Peynir, Kuru Domates ve Otlu Muffin

Gerekli Mutfak Gereçleri:

 • 12'lik muffin kalıbı
 • mikser

Malzemeler:

 • 3 yumurta
 • 80 ml. (1/2 su bardağı) zeytinyağ
 • 80 ml. (1/2 su bardağı) süt
 • 80 gr. kuru domates, ince kıyılmış
 • 250 gr. beyaz peynir, rendelenmiş
 • 150 gr. kaşar peyniri, rendelenmiş
 • bir kaç yaprak taze fesleğen ve/veya 1 demet dereotu, ince kıyılmış
 • 250 gr. (2,5 su bardağı) un, elenmiş
 • 1 paket kabartma tozu

 

Yapılışı:

 1. Fırınınızı 180 C'de ısıtın. Muffin kalıbınızı yağlayın veya içlerine muffin kağıtları yerleştirin. 
 2. Yumurta, yağ ve sütü karıştırın. Kuru domates, beyaz peynir ve kaşar peynirini ekleyin. 
 3. Başka bir kapta kabartma tozunu unun üzerine eleyin sonra diğer karışıma ekleyip iyice karıştırın. (Mikser biraz zorlanıyor ama iyice karıştırmak gerek.)
 4. Kaşık yardımıyla hamuru kalıplara paylaştırın. Önceden ısıttığınız fırında 25-30 dakika, altın rengi gibi kızarıp kabarana kadar pişirin. (Her fırının ısısı ve pişirme süresi değişiklik gösterdiği için pişerken sık sık kontrol edin. Pişirme esnasında fırının kapağını kesinikle açmayın.)