« Mercimek Çorbası | Anasayfa | Çikolatalı Tart »

Taze Patates Ve Mercimek Salatası Ve Et Yemeye Veda

8 Ağustos 2016

Patatesli Mercimek Salatası

Et yememeye başlayalı yedi ay oldu. O ana dek bu adımı atmama en çok engel teşkil eden İskender Kebap ve köftenin her türlüsüne veda ettim ki bu hiç zor olmadı.

Ne yalan söyleyeyim, zaten İskender Kebap'ın beni cezbeden kısmı daha çok kıtır pidesi, salçalı sosu ve tereyağı olmuş hep. Bursa'da geçirdiğim küçüklüğümde neredeyse her hafta sonu yemeye gittiğimizde, üzerindeki etlerden bir çoğunu kenara iterek, annemin 'en güzel yeri orası' telkinine dudak bükerdim.

Son yıllarda da sadece tavuk ve nadiren dana etine indirgediğim et diyetimi bazen İskender yemeye giderek bozuyordum. Lokantaya girerken şalterimi indirip, içimdeki ses beni kötü hissettirmeye başlamadan önümdekini çiğnemeden yutuyordum. Dana eti yiyorsam kendime, bir çocuğu kandırır gibi yalanlar telkin ediyordum: 'bu dana büyük ihtimalle bir çiftlikte yaşamış, güzel bir hayat sürmüş ve acı çekmeden kesilmiştir.'' Tavuk yemeğe gelince; tavuklar o kadar akıllı değildi zaten.

Yıllarca tabağımdaki etle aramdaki kuşkulu ilişki bu şekilde devam etti. Ta ki çocuklarım dediğim kedi ve köpeklerimin hemcinslerinin, dünyanın öbür ucundaki bir diyarda yenildiği gerçeği gözüme sokulmaya başlandığından beri. Biz burada kendi diyarımızda, en az kediler köpekler kadar akıllı ve duygusal, iç çeken, sevdiğinden ayrılınca ağlayan, oyun oynayan, uyku uyuyan hayvanları kesip yediğimiz sürece, kedi ve köpek yiyenlere tepki göstermenin ikiyüzlülük olduğu gerçeğini idrak edene kadar...

Bir de Facebook'ta paylaştığım yılbaşı tavuğu fotoğrafının altına militan ruhlu bir hayvanseverin yazdığı, kanımı donduran ''et cinayettir!'' yorumunun bende soğuk duş etkisi yapışı var. Benim gibi masum bir blogger'ı taciz ettiği için deli olduğunu düşündüğüm bir kadının o iki kelimelik yorumu, hemen silsem de, kafamın bir köşesine yerleşti ve gün geçtikçe bana daha az marjinal gözükmeye başladı. 

Ve sonunda yerken vicdanımın rahat etmediği birşeyi hayatımdan çıkarmamanın zor olmayı bırakın aptallık olduğunu fark ettim. 

Yani artık içim rahat.

Vicdanım iştahımı yendi.

Ama merak etmeyin, burada et yememek üzerine ahkam kestiğimi görmeyeceksiniz. Sadece et yiyorsanız ilk sefere mahsus olmak üzere, en azından dikkat etmenizi önermek istediğim üç şey var.

Birincisi, kuzu ve süt danalarını yani en azından yavru hayvanların etlerini yemeyin.

İki, serbest gezen tavuk yumurtası kullanın. Bu uğurda en çok ızdırap tavuklara çektiriliyor. Üstelik bazı serbest gezen tavuk yumurtaları fabrika yumurtalarından daha ucuz. 

Üçüncü ve en geniş kapsamlı yapabileceğiniz şey de, reducetarian (redustaryen/azaltma) hareketine katılmak. Redustaryenlik et ve hayvan ürünlerini hayatından çıkarmak istemeyen ama bunları tüketmenin olumsuzluklarını en aza indirmek isteyen insanların tercih ettiği bir akım. Doğanın bozulan dengesini onarmak, hayvansal ürünlerin insan sağlığındaki olumsuz etkilerini azaltmak ve fabrika hayvancılığına dur demek için başlatılmış. Hayvanların en çok zulm gördüğü, gün yüzü görmeden, kıpırdayamayacak kadar dar alanlarda doğduğu, yaşatıldığı ve öldürüldüğü, günümüz toplumumuzun yüksek et tüketimine cevap vermek üzere ortaya çıkmış olan fabrika hayvancılığına desteğinizi durdurmak için siz de redustaryen olun.  

Burada bundan sonra sadece vejetaryen tarifler göreceksiniz. Eskiden yayınladığım etli tarifleri kaldırmıyorum. İnsan nasıl yeni aldığı kararlarla geçmişi değiştiremiyor, blogum da yaşadığım günlerin aynası olmaya devam etsin istiyorum. 

İşte ilk tarifim sık sık canımın çektiği, bir öğün kadar doyurucu ve besleyici mercimek ve patatesli salata.  

Taze Patates Ve Mercimekli Salata

 2 kişilik

Malzemeler:

 • 1/4 su bardağı yeşil mercimek 
 • 8-10 küçük taze patates
 • 1 kapya biber, yarım halkalar halinde doğranmış
 • birkaç yaprak kıvırcık marul veya iceberg
 • bir avuç taze nane yaprağı

 Sosu için: 

 • 1 çay kaşığı hardal
 • 2 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1/4 su bardağı zeytinyağ
 • tuz

Yapılışı:

 1. Mercimekleri suda haşlayın. İyice yumuşasın ama dağılmasınlar. Süzerek soğumaya bırakın. 
 2. Patatesleri mümkünse buharda yoksa suda haşlayın. Ara sıra çatal batırarak yumuşayıp yumuşamadıklarını kontrol edin. Süzün ve soğumaya bırakın. Parmak kalınlığında halka halka dilimleyin.
 3. Sos malzemelerini bir kapta iyice karıştırın. 
 4. Patates, mercimekleri diğer malzemelerle birlikte salata kasesinde biraraya getirin ve sosu dökerek iyice karıştırın. Afiyet olsun!