« Çilekli Tart | Anasayfa | Krep »

Karadutlu Margarita

25 Haziran 2014

Margarita

Geçen yaz, evde margarita yapmayı öğrenmeye kafaya takmıştım. Bu en sevdiğim alkollü içecek her yerde verdiğim parayı hakedecek kadar iyi yapılmıyordu. Bu amaçtan mütevellit hem damak tadıma göre hem de ekonomik olsun diye marketlerde malzemelerinin peşine düştüm. Ama ne zaman niyet etsem elime tekila şişesini alıp, etiketle hesap yapıp sonra geri bırakıyordum. Verdiğim paranın yarısından fazlasının devlete gittiğini düşününce içim el vermiyordu. Vergi de bu şekilde amacına ulaşıyor, beni alkollü içki içmekten alıkoyuyordu.

Ama şaraba geldiğinde daha esneğimdir. Yerli şarap üreticileri neleri göze alarak bu sektöre giriyor ve bu şartlarda bile muazzam şaraplar üretiyorlar. Bu ülkede adeta yaşam mücadelesi veriyorlar; bu yüzden ne kadar vergi yüklerlerse yüklesinler, yine de almaya çalışıyorum ki destek olayım. 

Neyse, tekila ve likörlerin pahalılığından dem vurduğumu duyan teyzem bana duty-free'den hediye olarak güzel bir tekila getirdi yaz başında. Son zamanlarda yaptığım meyve çekimlerinden arta kalan bol bol karadut ve ahududu buzlukta stokluydu. Tek eksik kalan malzeme olan portakal likörü için de kendim paraya kıyıp malzemeleri tamamladım. Portakal likörünü alarak çok da iyi etmişim. Nitekim, en son yaptığım çilekli tartın şurubundan tutun da, usuluyle yapmayı yeni öğrendiğim krepte bile kullanılan temel bir malzeme. Yarattığı fark da gözardı edilir değilmiş.  Bu yeni keşfim krep konusuna ileride değineceğim. Uzun lafın kısası bir Grand Marnier ya da Cointreau evinizde bulundurmanız tavsiye olunur.

Margaritanın orjinal yani limli olan versiyonuna vurgunum asıl. Ama mevsimiyken frambuaz, vişne ve karadutları kullanmak bambaşka oluyor. Meyvelerin karışım oranı ve çeşitleri tamamen zevkinize kalmış. Ben karıştırmak için smootie makinesi kullanıyorum. Meyveleri püre haline getirmek için böyle birşey sart; mutfak robotu ya da rondo da olur. Geri kalan karıştırma işini shaker'da, imkanlarınız daha da kısıtlıysa ağzı kapalı bir şişede yapabilirsiniz. 

Blogumda bunu ilk defa söyleceğim için heyecanlıyım: sağlığınıza!

Cointreau

Pitcher

Silver Patron Tequila

Limon dilimi

Karadutlu Margarita

 2 Kişilik

Mutfak Gereçleri:

 • Blender veya Smootie makinesi

Malzemeler:

 • 12 (yaklaşık 1/3 su bardağı) taze ya da donmuş karadut (ahududu, vişne ya da çilek de kullanabilirsiniz)
 • 1/3 su bardağı Cointreau veya diğer iyi bir marka portakal likörü
 • 1/4 su bardağı Gold tekila
 • 3 yemek kaşığı lim veya limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı pudra şekeri
 • Bir lim veya limon dilimi
 • 1 su bardağı buz
 • 1 yemek kaşığı deniz tuzu ve 1 yemek kaşığı toz şeker karışımı

Yapılışı:

 1. Bardakların ağızlarını limon dilimiyle ovup, şeker ve tuz karışımına batırın. (Şeker--tuz kombinasyonunu herkes sevmeyebilir. Kendi isteğinize göre bu aşamayı atlayabilirsiniz.)
 2. Karadut, tekila, likör, şeker ve limon suyunu blender'da karıştırıp bardaklara paylaştırın. Üçer adet buzla servis edin.