« Yaz Sonu ve Lorlu Kurabiye | Anasayfa | İspanyol Omleti - Tortilla de Patata »

Buğdaylı Yoğurt Çorbası

30 Ekim 2012

Buğdaylı Yoğurt Çorbası
Bu çorbayı ilk pişirdiğimde annemden, yoğurdun kesilme tehlikesine karşı uyarılar almıştım. Tahta kaşık kullanmak, yoğurdun oda sıcaklığında olması gibi çeşitli püf noktaları vardı. İlk defa yaptığım yemeklere her zaman gösterdiğim temkin ve itina sayesinde arzu edilen kremamsı kıvamı elde etmem çok kolay oldu. Ancak ikinci yapışımda tipik bir Gözde gibi, bir elimin ucuyla çorbayı karıştırırken diğer elimle yan ocaktaki patatesli omleti çevirmeye çalışıp karıştırma sürekliliğini sekteye uğratarak ve sabırsızlanıp ocağın ısısını bir artırıp bir kısarak yoğurdun kesilmesini şansa bırakmadım. Sonunda pütür pütür tuhaf bir çorba oldu.

Ancak, pirinçlisinin yüzüne bakmadığım ama buğdaylı olunca akan suları durdurtan bu çorbadan yemeyi kafaya koyduğum için, oturup tekrar pişirdim. Gerçekten oturdum: ocağın yanına tabure çektim, bir elimle dergi sayfalarını karıştırırken, diğer elimle aheste aheste, sabırla karıştırdım. Hep aynı yönde karıştırmamanın yoğurdun kesilmesine neden olduğuna dair çılgın bir de sonuca vardım. Bütün püf noktalarına saygı gösterince annemin çorbası gibi oldu.

Bu tecrübemden iki ders çıkarabiliriz. Birincisi, bir tarifi ilk sefer doğru uygulayınca ikinci defada küçümsememek: her deneme eşit özen ve dikkat istiyor. İkinci ders isehayal kırıklığıyla sonuçlanan denemenin şoku, en kolay ara vermeden tekrar deneyerek atlatılıyor. Bu taktiği taa mutfakla olan ilgimin adını koyamadığım zamanlarda benimsediğimi, Limonlu Mereng Tart yapışımdan anımsarsınız. 

Tek başıma olduğum için kuş kadar yemek yediğimi sanan annemin verdiği ölçüden topu topu iki tas çorba çıktı ve bana iki öğün bile yetmedi. Halbuki çorba dediğiniz şeyin esprisi, iki üç güne yayılarak ısıtılıp ısıtılıp yenmesidir. Hem bir çorbayı 30 dakika karıştırarak pişireceksem ben, onun meyvesini iki oturuşta bitirememeliyim. Bu yüzden ölçüyü ikiyle çarparak verdim. Kışın gelişini yoğurt çorbasıyla kutlarsınız artık; tek başınaysanız birkaç gün, kalabalıksanız bir öğün.

Ikili

Buğdaylı Yoğurt Çorbası

4 kişilik

Gerekli mutfak gereçleri:

 • mikser

Malzemeler:

 • 2 su bardağı yoğurt, mümkünse son kullanma tarihi yaklaşmış, oda sıcaklığında
 • 1 su bardağı tepeleme süzme yoğurt (yoksa normal yoğurt ile ikame edilebilir), oda sıcaklığında
 • 1 yumurta
 • 1 su bardağı aşurelik buğday
 • 0,5 litre kadar sıcak su
 • 1 yemek kaşığı tereyağ
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane
 • 1/2 tatlı kaşığı pul biber
 • tuz

Yapılışı:

 1. Aşurelik buğdayı düdüklü tencerede 2 su bardağı su ile 15 dakika haşlayın. Tencereyi bir kenara alın.
 2. Yoğurt ve yumurtayı mikser ile iyice karışana kadar çırpın ve çelik bir tencereye aktarın. Kısık ateşte, tahta kaşık ile hiç durmadan kaşırtırarak pişirin. Bir yandan da 1 su bardağı sıcak suyu hazır edin. 20-25 dakika sonunda kabarcıklar oluşmaya başlayınca sıcak suyu azar azar ekleyerek yoğurdu inceltin. Çorba tekrar kaynamaya başlayınca pişirerek hazırladığınız buğdayı suyuyla birlikte ilave edin. Tuzunu atın. (Bir tatlı kaşığından biraz az.) Karıştırıp yine kısık ateşte 10 dakika buğdayların yoğurdu çekmesine müsade edin. Eğer kıvam fazla koyu gelirse azar azar sıcak su ekleyip kıvamı inceltin. Tencereyi ateşten alın.
 3. Tereyağını bir cezvede, orta ateşte eritin. Pul biberi ekleyin ve tereyağını yakmadan, kahverengileşinceye kadar, yaklaşık 30 saniye pişirin.
 4. Pişirdiğiniz tereyağını çorbanın üzerine gezdirin. Kuru nane ufalayın. Taze kişniş seviyorsanız nane yerine kişniş de koyabilirsiniz. Afiyet olsun, içiniz ısınsın.